Wednesday, July 31, 2013

Veidi müürsepatööd talus

Hetkel olen part-time wwoof'ija ühes Vooremaa talus, millega teeb algust üks tartlanna nimega Triin. Part-time sellepärast, et kohati käin sealt ära ka. Nagu mõnda aega tagasi Positivuse festivalil. Ja nüüd, seoses ettevalmistusega esinemiseks Intsikurmu festivalil.

Triinu maja on veel ehitusjärgus. Ööbin oma telgis (viimati kasutasin telki 3a tagasi, nüüd on aga telkimist väga tihedalt ette tulnud), vesi tuleb kaevust, olen territooriumil enamasti üksinda. Nii et peaaegu nagu majahoidja mingis mõttes. Ehituse mõttes: õppisin eelmine sügis kutsekas natuke müürsepatööd, kuid kevadel katkestasin õpingud. Mulle küll meeldis idee omandada ehitusalaseid oskusi, ent veendusin, et iga mees ei suuda olla edukas ehitusmeister.

Siiski, teadsin, kuidas see müüriladumine enamvähem käib ja nii paningi Triinule ette, et ma saaksin tema vannitoa seinad valmis laduda.

Töö algusjärgus
Positivuselt tulles hakkasingi tööga pmst pihta. Kasutasin vanu kärgtelliseid, mille Triin kelleltki tuttavalt sebis. Nendega oli ikka üksvahe sekeldamist. Esiteks olid kõrguse ja laiuse mõõdud kohati üsna kõikuvad. Mis tähendas, et päris mõlemalt poolt perfektselt loodis olevat seina on sama hästi kui võimatu laduda. Või vähemalt mul puudus see vilumus. Teiseks oli kividest raske lõigata välja sobivaid juppe, ikka läks arvestatav osa kive puruks.

Lõpuks võttis terve töö mul päris kaua aega. Ladusin kaks seina terve nädalaga valmis, kuigi osav müürsepp peaks ju selle töö suutma ära teha paari päevaga, kui mitte suisa ühe tööpäevaga. Igatahes veendusin, miks õpingute katkestamine oli hea idee. Ehitus on ikka keeruline ala. Üks ehitaja kurtis, et enamik inimesi laseb mõisa kõiel lihtsalt lohiseda, aga pärast tuleb ikka teha kalli raha eest töid ümber. Väga põhjapanev: kui ehitusalal on raske tõmmata mõisa kõis piisavalt pingule, siis ega ei maksa sel alal väga tööturule tungida. WWOOF-kontekstis ehk kannatab asja teha küll: sa ei pea aja peale tegema vähemasti. Ja ehk ei ole ka nii palju muret sellepärast, kas töö on täiuslikult tehtud või ei. Ehitusfirmas palgatöölisena oleks asi kõvasti nõudlikum.

Pärast töö valmimist. 

Vähemasti mulle meeldib, et saan teha korralikke meestetöid wwoof-kontekstis. Ma olen alati arvanud, et soovitavamad wwooferid ongi need, kel ka mingeid kasulikke oskusi või vähemasti teadmisi. Tõsi küll, mul see müüritöö värk on pigem vaim-valmis-aga-liha-veids-nõder küsimus: ma võin ju teada, mida ma teen, aga väga suure vilumusega asi siiski ei edene. Ehk teeks kunagi veel wwoof-kontekstis sama asja, kuid tööturule ehitama ma vaevalt et trügiks.

No comments: