Thursday, June 23, 2016

Kumu Öö 2016

Mõned pildid. Arvustust saab lugeda kultuuriportaalist.

Tõnu Naissoo Trio

Ouu esiliini vaade

Ouu, pildil Jaan Sinka, Hyrr Innokent Vainola ja Rihard Niinberg

Cubus Larvik Quartet

ekke

Mirel Wagner

Tõnu Pedaru (Röövel Ööbik)

Raul Saaremets ja Sten Šeripov

Eric Copeland

Erik Alalooga

AR Kane

Prince Rama

Kaido Kirikmäe & Robert Jürjendal

Dinner

Saturday, June 11, 2016

Argo Vals + Karl Petti Band 10 VI 2016 Genklubi


Kui seni võis näha Argo Valsi istumas, kitarr käes ja pedaalid põrandal, siis sedapuhku oli tal hästi palju live-elektroonikat kogutud laua peale ja suur osa tööst, mis polnud kitarrisõrmitsemine, oli ära tehtud kätega. Hästi palju lugusid tuli justnimelt Nokturni pealt, aga võis kuulda ka paljulubavat töösolevat materjali. Live-elektroonikaga on Vals selgelt rohkem sina peal, kitarri ja elektroonika sümbioos toimub tänaseks üsna vahetuna. Viimane pala oli vana hea "Hallitussilmad", aga isegi see kõlas endiselt värskena. Andeka muusiku tunnusmärk!


Meeldis see, et kontsert ei alanudki kes-teab-kui-hilja. Vals alustas juba 22.10 ja täpselt poole kaheteistkümneks olid rivistunud ja stardivalmis Karl Petti ja tema neli saatemuusikut. Argo Vals mängis teist kitarri ja Prophet 08 süntesaatorit. Kuigi bänd oli Petti nimeline, tõusid esile saatemuusikud. Hans Kurvitsa jõuline ent tundeline trummeldamine tuntud headuses, aga ka Liis Ringi asendaval sündinaisel Kirke Karjal oli väga prominentne roll ja ta oli igati ülesannete kõrgusel. Pettil olid tihti pigem sporaadilisemad kitarriosad (algusosas olid väga maitsekad slaid-partiid) ja lauldes ei näppinud ta kidrakeeli üldse.

Ma oskan maailmanimedest nimetada kaht kitarristi, kes ei osanudki korraga laulda-mängida: Frank Zappa ja BB King. Tihti tundus Vals olevat rohkem esindatud oma kitarriga, aga üldine helipilt oli üsnagi sündikeskne. "Drive" põhines aga päris heal Petti rütmipartiil, tüübil on tegelikult laitmatu kitarritunnetus. Ja mulle meeldis ka "Vasepuude" keskkoht, kus kaks kitarri ja vibrafonliku tämbriga klahvpill esitasid põimuvaid partiisid elektrilise kammermuusika tunnetusega ja siis ühtäkki tundus, et kogu asi vajub laiali, aga see oli vaid selline lõbus valesignaal ja kaks kitarristi lõid ikkagi oma raju riffimisega kiirelt korra majja.

Neli lugu kavast olid Talamaki lood, need Petti kirjutatud siis. Lisaloona tehti "Omega", väga hästi töötav live-lugu, sisaldades ekstra-energiat võrreldes salvestatud variantidega.

Karl Petti, Kirje Karja, Argo Vals, Hans Kurvits

KP, KK

AV Prophetil

AV, HK, Siim Avango

KK, KP, SA, HK, AV

Setlist
Instagrami pildid, mis kohapeal üles läksid:

A photo posted by Edmund Hõbe (@edmundhobe) on



A photo posted by Edmund Hõbe (@edmundhobe) on

Thursday, May 26, 2016

Vikatiga niitmisest

A photo posted by @edmundhobe on



Natuke sellest, mis tööd ka tegema olen pidanud. Hästi palju niitmistööd. Nädalas vähemalt üks päev tuleb muruniiduk käima ajada. Muidugi on ka hästi palju kaldaid jm. kaldega kohti, kuhu niidukiga ligi ei pääse. Siis ongi kaks varianti, kas trimmer või vikat. Kui mul valida anti, otsustasin vikatiga niita. Trimmer ja mina lihtsalt ei nõustu üksteisega. Saan hakkama küll, aga nii raske tundub. Müra ja vibratsioon on ka üsna ebameeldivad faktorid. Ja põletab kütust. Aga vikatiga niitmine tundub täitsa meeldiv tegevus, lihtne füüsiline töö ja madaltehnoloogiline (low-tech) tööriist ka veel. Kindlasti on huvi oma vikatiosavust arendada. On kindlasti põhjus, miks on internetis olemas videosid, kus vikatiniitja teeb ära trimmerdajale. Aga peab ikkagi olema proff vikatikäsitsemisel.

A photo posted by @edmundhobe on



Pilt ka sõidumasinast. Mul on nüüd kaubik. Mis on kindlasti parem masin laias laastus ringituuritamiseks (s.t. kontserdile sõit, wwoof-kohtade vahelt sõit, matkamas käimine). Ja sõidab päris hästi ka, tõeline nauding on sellega ringi liikuda.

Monday, May 23, 2016

Uue kitarriga salvestamisest

Läksin hiljuti Lätti. Riia lähistel on üks tore kämpingu-plats, kelle omanikud ka vabatahtlikke vastu võtavad. Esimest korda käisin nende juures aastal 2013. ja sealt alates olen vähemalt korra aastas tagasi tulnud. Minu saabudes olid kohapeal juba üks paar, kelle inglasest meespool nägi mind 2014. aastal Tartus laivis muide! Naispoolega aga trehvasin samal aastal ühel muusikaviktoriinil Naiivis. Jah, maailm on väike. 

Nemad ööbisid karavanis, mis on siin pildil paremal ja kuhu ma koos uue vabatahtlikuga Prantsusmaalt oleme vahepeal sisse kolinud: 


Seega esimesed ööd veetsin pigem selles vee peal hõljuvas hütikeses:

Otsustasin eelmine teisipäev ka uusi asju salvestama hakata. Mul oli mingi paar ideed juba sügisest idanemas, seega otsustasin need salvestada. Seega seadsin üles oma arvuti ja aparatuuri ühe voodi peale:


Ehk siis hetkel on kombo 12-keelne elektrikitarr ja bassklarnet. Endiselt genereerin korduvriffe klarnetiga, aga nüüd mängin igasuguseid harmooniaid 12-keelsega. Mul isegi on tekkimas mõningad sellised kitarripalad, kus loo meloodia ja harmoonia on põimitud ühte kitarripartiisse. Seda meloodiat võib sarrustada muude pillidega (soolokitarr, süntesaator, puhkpillid), aga kui seda ainult kitarriga mängida, siis on meloodia juba olemas. 

Väike lo-fi klipp ka ühest uuest ideest. Viimasest plaadist Indian Summer in Portugal oli muide oma kolm arvustust ja kõigis neis tehti võrdlusi Eplikuga (kuigi tegelikult on vaid üks lugu seal sarnasest ooperist ja see on väidetavalt albumi kehvim lugu, kui uskuda seda, et see ühes kriitikute raadiosaates karvustada sai). Seda siin küll juba Vaikoga segamini ei ajaks ;) Kindel plaan on järgmine reliis (järgmiseks aastaks võib-olla?) teha 12-keel-kitarrialbumina ja kasutada  ära igasugu võimalusi, mida vähegi ära kasutada saab. 

Monday, May 2, 2016

Epifolium 1 V 2016 Nedsaja Külakeskuses

Jäädvustus Epifolium'i FB lehelt.

Käisin eile vaatamas Iisakut aka Epifolium'i esinemas eelmisel aastal valminud Nedsaja külakeskuses. Veel üks Eesti luuperiartist seega ära nähtud oma silmaga. Külakeskus on mu praegusest talust ainult circa 20km kaugusel. Eile tähistasid setod oma lihavõttepühi ja nii umbes kella kuuest õhtul oli esinemine.

Väga hea meel oli taas näha Iisakut, Marist jt. tuttavaid eelmisest hilissuvest. Tõin natuke perenaise küpsetatud kooki kah, mis läks ilmselt külarahvale päris hästi peale. Umbes 18.15 või nii hakkas Iisak end valmis seadma oma kitarri, bassi, kandle, plaatpillide, iseehitatud jalg-kontrolleri ja arvuti manu. Kui külarahvas oli kogunenud, võiski esinemine alata.

Epifoliumi muusikas esinevad kõlakombinatsioonid on hästi helged ja mahedad. Aga ikkagi juba esimese loo ajal pidin tõdema: Iisak on suurepärane kitarrist. Ilmselt üks minu lemmikuid eesti kitarrimängijatest. Pärast kolme luuperilugu mängis ta ühe pala kitarril, mis oli täiesti uus lugu ja mida ma juba augustist mäletan teda seda mängivat naturaalkitarri peal. Seejärel tuli ainult kandlega esitatud "Piiri-Jüri Valts", mis on Epifolium'i plaadi avalugu.

Tagasi luupimise juurde naastes väitis Iisak end mängimas järgmisena üht viisi Vigalast. Selle kitarriakordid olid mängitud kuidagi eriti huvitava lo-fi saundiga, mingi selline saund oleks kindlasti kõlvanud kasutada Kurt Cobain'ile sellel Nirvana Unplugged plaadil.

Kogu kontsert oli suhteliselt lühike, mingist kaheksast loost koosnev. Lisalugu tuli ka, alguses proovis Iisak midagi arvutist mängida, siis tegi nalja selle üle, et kui bändis keegi vigu teeb, siis ikka tekib küsimus, milles asi. Arvuti mitte-koopereerumise tulemusel lõpetas kontserdi ikkagi üks kitarripala.

Iga luuperiartist Eestis paistab tegevat asju omamoodi, vastavalt kasutatud pillidele ja olemasolevale tehnikale ja komponeerimisstiilile. Iisak ja üks teine luuperimuusik Arno Tamm pärast huviga vahetasid luupimise kogemusi ja kõlama jäigi mõte, et ehk võiks asju ka lihtsamalt korraldada. Arno isegi lubavat oma luuperit laenata (tal see suur Bossi oma).

Pilte kahjuks ei teinud, iPhone ütles üles ja kaameral avastasin SD kaardi sootuks puudu olevat. Nojah, vahel tõesti parem nautida käesolevaid hetki ja Epifolium'i muusika on hästi meeldiv ja kõrvale mõnusasti kuulatav.

Saturday, April 30, 2016

12-keelne elektrikitarr



Alates neljapäeva õhtust Eestis tagasi. Olin ära täpselt 6 kuud ja 2 päeva. Esimene öö olin sõbranna poolt ja nüüd olen läinud uude tallu Põlvamaal. Võtsin ka mõned pillid ja pedaalid kaasa. K.a. Danelectro 12-keelne elektrikitarr, mille sain sünnipäevaks ja mida pidin seega viis kuud ootama.

Väga põnev pill, üsna hea saundiga tegelikult. Mõtlesin, miks mul see Epiphone nii pannilt kõlas ja vist oligi asi kitarris endas. Aga Danelectro kõlab väga hästi ja päris huvitav on mängida keelte peal ja kuulda seda veidrat oktaaviefekti. Eilse õhtuse proovitegemise põhjal ütleks, et paljud minu kitarriasjad töötavad päris hästi 12-keelsega.

Ma ikka hindan teatud omapära ja erilisust. Luuperiga tegijaid palju, aga 12-keelne kitarr ja bassklarnet on ilmselt üsna harvaesinev kombinatsioon. Loodetavasti peagi õnnestub esineda kah.

Monday, April 4, 2016

Intervjuu aastast 2013

Aprill 2016: Postitan intervjuu, mis ilmus ühes praegu enam mitte-avalikus muusikablogis nimega Sounding Starlight. See oli mul Safari lugemisnimistus endiselt olemas ja mõtlesin, et teeks ta oma blogis uuesti loetavaks. Kitarri teemal, see pill on mul taas pargis, aga ta ei oma tingimata tähtsamat rolli võrreldes puhkpillide ja süntesaatoriga. Tellisin eelmiseks sünnipäevaks ka elektrilise 12-keelse kitarri, seega eeldan, et 12-keelne, analoogklahvpillid ja elektriseeritud bassklarnet annavad endiselt vähem etteaimatava helikombinatsiooni. Vähemasti potentsiaalselt.

Edmund Hõbe näol pole kindlasti tegemist järjekordse kitarri tinistava indie-muusikuga. Edmund on väljapaistev noor muusik, kes rikastab Eesti muusikapinnast eksperimentaalsuse, improvisatsiooni ja ennekõike erilisusega (nt ei kasuta kitarri indie- muusika loomisel). Ega Eesti Teatriliidu Originaalmuusika auhind niisama potsti sülle ei kuku. Naudin Edmundi muusikat väga ja just samapalju nautisin Edmundi sisukaid vastuseid minu üheksale küsimusele. 
Varem lõid muusikat Multiphonic Rodent’i nime all ja nüüd Edmund Hõbena, miks?
Ma olen alati soovinud nime, mille läbi ma eristuksin teistest. Kas või uudissõna “multiphonic” (s.o. kunst puhuda monofoonilisest puhkpillist korraga mitu heli) on juba piisavalt harvaesinev termin. Varasema artistinime puuduseks on liigne keerukus. Selle hääldus on paras komistuskivi soomeugrilastele. Pluss, kui ma esinen pseudonüümi all, siis ma justkui seaks oma muusikalise loomingu eraldi sellest, kes ma muidu olen.
Edmund Hõbe on aga kindlasti enamatki kui vaid multi-instrumentalist ja helilooja. Kui kellelegi ei meeldi mu muusika, siis see tähendab, et Multiphonic Rodent tema jaoks on ebaõnnestunud. Aga Edmund Hõbena ei ole ma inimesena läbikukkumine, ma lihtsalt ei tee muusikat, mis seda inimest kõnetaks. Lisaks on Edmund nimi, mida inimesed, kelle arvamust ma usaldan, on heaks kiitnud. Mul üks inglasest sõber mainis kord: “My mother thinks Edmund is a good name”. See oli väga liigutav!
Milline on sinu muusikaline taust?
Mõned pillitunnid paaril instrumendil ja totaalne iseõppimine teistel.
Kuidas kirjeldaksid enda loodavat muusikastiili? 
Nimetaks väärtusi, mis mulle imponeerivad: psühhedeelia, improvisatsioon, meloodiad, unenäolised akordid, analoogklahvpillide saund, puhkpilliseaded, huvitavad rütmid ja taktimõõdud, korduvmotiivid ja lugude arendamine nende motiivide peal. Proovin oma muusikas neid väärtusi vastavalt vajadusele kombineerida. Proovin kindlasti kõlada ka teistest indie-artistidest erinevalt: näiteks loobusin sel eesmärgil kitarride kasutamisest. Kui minu saund baseerub pigem elektriorelil ja efektidega vürtsitatud klarnetil, siis see kõlab kindlasti vähem stereotüüpsemalt võrreldes kitarribändidega. Teiste kirjelduste läbi võiks ehk öelda, et ma võin kõlada nagu Pastacas + Eplik + punk või siis Stereolab kompresseerituna ühemehebändiks ja õpetatud luuperdama Owen Pallett’i poolt.
Kes on sinu suurimad eeskujud?
Frank Zappa, Steve Reich, Robert Wyatt, kui nimetada vaid mõningaid.
Sa äratasid ellu oma muusikaga 1925. aasta tummfilmi “Tšeka komissar Miroštšenko“. Kuidas avanes võimalus luua muusikat tummfilmile ja kui millisel määral on filmile muusika loomine erinev sinu igapäeva loomingulisest protsessist?
Tänada tasub Vaiko Eplikut, kel oli idee hakata Kinomajas (kus ühtlasi nüüd ka klubi Sinilind) tegema tummfilmikontserte. Mina olin esimene, kellega ta ühendust võttis ja tal oli välja pakkuda justnimelt see film. Sellele muusika loomine oli üldjoontes sama, mis muidu lugude kirjutamine: magamistoas ideede improviseerimine ja saadud ideede hilisem korrastamine. Filmi puhul on mul lihtsalt olemas visuaalsed vihjed, millega arvestada.
Tummfilmikontserdiks ette valmistudes sain paraku DVD, kus stseenid olid renderdamise käigus ära vahetunud. Ma ei saanud kahjuks remasterdatud versiooni. See tekitas kontserdil olukorra, kus ma pidin suuresti toetuma oma improvisatsioonilistele instinktidele, et asi päris hukka ei läheks. Õnneks vedasin asja välja. Pärast sain filmihuvilistelt entusiastliku aplausi, Jaan Ruusile näiteks film ise ei istunud, aga filmi jaoks tehtud muusikast oli ta üdini vaimustuses!
Millisena näed Eesti muusikamaastikku praegu ja kas muusikutel on piisavalt võimalusi enda publikule näitamiseks?
Heade bändide hulk on kindlasti viimase kümne aastaga kasvanud. Selle negatiivne aspekt samas on turu üleküllastumine. Asi võiks olla parem, mind ikka kurvastab, kui igasugused Kink Konkid pärast kaht hooaega kinni lähevad. Kahjuks halvendab bändide võimalust end publikule näidata ka halb harjumus kontsertpidudele minekuga viivitada, tänu millele lähevad ka bändid reklaamitust hiljem peale. See on üsna frustreeriv. Samas respekt festivalikorraldajatele, kes proovivad õigetest kellaaegadest kinni hoida, ehk muudab ka Tallinn Music Week asja pikemas perspektiivis.
TMW’st rääkides, kui seal esineb 200+ bändi, siis mitte igaüks ei saa võrdväärsel määral tähelepanu. Delegaatide tähelepanu püüdmine on null-summa mäng, palju lihtsam on minna mõnele trendikale Von Krahli showcase’ile, kui et ilmuda klubisse Tapper. Siiski rõhutaks hea promo tähtsust. Nendel, kes oskavad, läheb kindlasti publiku kasvatamisega paremini võrreldes nendega, kes ei oska. Rõhutaksin veel sedagi, et meie kontserdikorraldajad on isegi olnud päris helded: nad on nõus sulle andma võimalust esineda ja sa võid tihti ka oma honorari tasku pista, isegi kui mängid lõpuks vaid kümnele inimesele saalis. Kusagil Ameerikas peaksid aga tõestama oma võimet meelitada publikut kohale.
Mida on sinult lähiajal oodata?
Plaanin hakata uusi laule kirjutama ja ka salvestama. Loodan kunagi lähitulevikus ka mingisuguse muusikavideoga lagedale tulla, jutud on käimas sel teemal.
Mis on sinu jaoks senini suurim saavutus muusikavaldkonnas?
Originaalmuusika auhind Eesti Teatriliidult muusika eest Von Krahli etendusele “Gilgameš ehk igaviku nupp” Olen tänulik ka selle eest, et pääsesin 2011. kevadel Inglismaale kontserti andma.
Milline on sinu kaugem tulevikuvisioon?
Ma ei tee mingeid viisaastakuplaane. Küll aga olen hakanud vähem muretsema selle pärast, kas ma olen ikka piisavalt aktsepteeritud. Teatud asjad võtavad lihtsalt kauem aega ning ka sedasorti muusika puhul, mida mina teen, on võimalus, et seda hakatakse mõistma alles aastate pärast. Loodetavasti siiski veel mu eluajal. Öeldakse, et igasugune hea muusika leiab lõpuks ikka oma publiku, proovin selle kannatlikult ära oodata. Tähtis on olla ka – nii vähegi kui võimalik – olla muutus, mida ise soovid näha.

Thursday, March 3, 2016

Looduskivitrepp / Natural Stone Steps

EST: Viimasel ajal olen hakanud tegelema looduskivide ladumisega. Eelmine nädal sain valmis trepiastmetega. Minu jaoks on tegemist suhteliselt uue tööga, seega mul oli teatud ärevustunne sees, et kuidas ma hakkama saan. Aga see oli pigem meeldivat sorti ärevus. Head väljakutsed on ikka toredad. 

Kui teatud juhtnööridest kinni pidada, siis saab ikka hakkama. Esimene etapp on pinnase ettevalmistamine, mis sisaldab ka umbrohu ja kivide eemaldamist. Alustada tuleb alt ülespoole, sest kui esimene aste on paigas, on ülemiste astmete serv raskuseks alumisele astmele. See kindlasti abiks, sest trepikivid peavad kõvasti paigal olema. Ühe astme kõrgus ei tohiks olla rohkem, kui 20cm ja laius peaks olema vähemalt oma jala suurune. Kõige keerulisem ongi sobivaid kive leida ja siis neid sobitada. Aga kuna looduslikel kividel puuduvad igasugused tavaehitusele omased sirged servad, siis on kogu tööl mõneti improvisatsiooniline tunnetus.

A work in progress
ENG: I've been getting into building with dry stones. Last week I completed the first set of stone steps. For me it's been a relatively new work, so I did have a slight apprehension as to how I would succeed. But it was a nice apprehension, nice challenges are really good.

If one sticks to certain guidelines, one will still manage. The first stage was the preparation of the ground, which requires the removal of topsoil, weeds and any rocks to be found in the soil. One should start working from bottom up, because once you've laid the first step, it would be good to have the next stones in a step touching the top edge of the lower step. The resulting weight certainly would help, because the stones would have to be as firm as possible. One step should not be higher than 20cm. And it would have to be as wide as the size of one's foot. The most difficult part is indeed finding suitable stones. And then mixing and matching. But because natural stones have their own peculiar shapes far removed from the kind of straight lines prevalent in conventional construction, the whole work gains a bit of an improvisational feel to it, which is lovely.

Completed result


Another look via Instagram

Friday, February 19, 2016

Inimsõnnik

Alates eelmise nädala teisipäevast on minu uus koht olnud taas üks permakultuuriliste kalduvustega majapidamine. Minu uued võõrustajad on saksa-portugali segapere, Julia on permakultuuriasjatundja ning Filipe on puuhooldaja. See nädal panime aiamaal paika niisutussüsteemi ja hiljuti istutatud puudele oli ka juba väetis ootamas.

Võtsime Filipega lahti kuivkäimlakambri ja sinna oli kogunenud juba üsna mitu aastat komposteerunud inimsõnnik. Seega suurepärane väetis. Seega täna oli mul põhiline töö väetist noorte puude ümber kuhjata, üks kärutäis puu kohta.

Kuivkäimla on kahe kambriga. Vetsupotti saab ümber tõsta vastavalt sellele, kumb kamber parajasti tühjaks saab.

Viimane kärutäis, kus on kõige kauem komposteerunud osa inimsõnnikust.

Käega katsudes on kompost päris mõnus, isegi siis, kui see on aastaid tagasi inimese seedekulglast väljunud. Sita teebki tegelikult jäledaks igasuguste jubedate toksiinide kogum, millest lahti saamiseks tuleb inimsõnnikut komposteerida vähemalt aasta või kaks. Väidetavalt sisaldab pildilolev kärutäis suisa 8 aasta vanust inimkomposti.
Seega nägin esimest korda täielikult komposteerunud inimsõnnikut ja kasutasin ka kogu kuhja ära.

Pildil on üks noor puu, mille ümber terve kärutäis inimsõnnikut.

Thursday, January 14, 2016

Sopransaksofon


Alates pühapäevast on minu uus koht, kuhu vabatahtlikuks olen läinud, ühe inglase nimega Stephen maakoht Algarve'is Bensafrimi lähistel. 10km Lagosest. Vabatahtlike majutamiseks on tal üks eraldi kõrvalhoone, mis vajab renoveerimist ja see on üks tähtis projekt. Üks probleem muide on, et aken ei sulgu enam. Seega akna kinni hoidmiseks asetasin akna vastu asuvale toolile oma bassklarneti kohvri. Stephen siis küsis, et mis see on ja saades aru: "Bassklarnet on mu lemmikpill. Ise mängisin klarnetit noorena, kuni ma õnnetul kombel oma keskmise sõrme tipu ära lõikasin. Aga tead, mul on sopransaksofon, tahad ma näitan pärast?"

Õhtusöögi aegu näitaski Stephen oma Buescheri sopranit, mis pärit 1920ndate lõpust. Ehk siis ehtne vanakooli saks. Umbes sarnase välimusega on ka Phloxi Kalle sopran. Stephen hankis oma saksofoni 15a tagasi, kuna erinevalt klarnetist on soprani augud kaetud klappidega ja seega on seda võimalik mängida, kui lõigatud sõrme otsa proteesots paigutada. Ise ta pole aga saksofoni tükk aega mänginud ja nüüd ta siis andis pilli mulle ja soovitas mängida seda nii palju, kui vähegi võimalik, et pillile elu sisse puhuda. Suvel ehk hakkab uuesti saksi mängima ise. 

Huvitav pill siis jah. Võrreldes teiste puhkpillidega omamoodi väljakutse. Kõlab aga päris huvitavalt küll, sellised vanakooli sopranid mulle isegi täitsa istuvad. 

Klipp kah: mängin üht viisi Bela Bartoki "Rumeenia Rahvatantsudest". 


Saksofonikvartetiversioon "Rumeenia Rahvatantsudest" muide siin. Ja minu arust kõige geniaalsem sopransaksofonist oli Steve Lacy. Ta ainult sopranit mängiski alates hetkest, kui ta oma jazz-muusiku karjäärile aluse pani. Kui üsna tihti taandub sopran teatud mängijate käes iseenese karikatuuriks (Kika hinnangul näiteks oli see sopranisoolo Epliku instrumentaalplaadil üsna midisaksiliku saundiga) ja teatud jazz(rock) bändide puhul tihti kipun saksofoniste süüdistama soprani ülekasutamises, siis siinsel soolol 4:07-6:01 tõestab Steve Lacy Praha kontserdilaval aastal 1990, et sopransaksofon võib ka väga ilusasti kõlada, kui teda korralikult mämgima õppida. Pill on küll moodne Selmer, mitte vanakooli Buescher, aga ikkagi saab meister üsna viisaka saundi kätte:


Thursday, December 10, 2015

Tšekaa Komissar Miroštšenko nüüd DVD'l

Tänavu aasta oli minu jaoks üks tähtsamaid muusikalisi projekte oma tummfilmikontserdi salvestamine. Seega ma võtsin ette ja tegin suvel asja ära. Tegelikult ma kombineerisin kontsertsalvestust aastast 2012 Tartus Elektriteatris uute salvestustega. Nii kõlab ühes vaatuses 2012. aasta live-salvestus, aga teises hüppan jällegi praegusesse aastanumbrisse. Miks ma kombineerida otsustasin?

Sest kontsertsalvestusel on kohati päris korralikud esitused. Näiteks esimese vaatuse muusika on lihtsalt kuidagi väga sujuv. Ja Raudsepa ülekuulamis-stseenis kuuldav trummimäng totaalselt psühhootiline. Aga olid ka teatud puudused teistes kohtades. Pluss ma tahtsin kasutada bassklarnetit kusagil ja teha kolmanda vaatuse alguse klahvpillisoolo päris klaveril. Viimase salvestasin Argo Valsi vanematekodus muide. Seega nii umbes 35 minutit pärineb 2012. tummfilmikontserdilt Tartus ja ülejäänu on salvestatud juunis 2015.

DVD müügil siin.


Ka see katkend on DVD peal.

Tuesday, December 8, 2015

In memoriam Kaarel Arb

Väga kurb uudis eile Kaarel Arbi lahkumisest. Juba Opium Flirdi perioodist, kui me hakkasime regulaarselt Tallinnas keikkatama oli raske mitte märgata üht suure habemega härrat, kes osutus päris tõsiseks melomaaniks. Väga tihti jäi ta pildile nendel kontserditel, kus ka fotograaf Aron Urb kohal oli.

Ma küll ei tundnud Kaarlit nii hästi võrreldes teiste inimestega, aga me suhtlesime ja ma väga hindasin tema muhedat olekut ja sangviinilist temperamenti. Seda traagilisem on mõelda igasuguste kadunuks jäämiste peale praegu. Heade inimestega vahel lihtsalt veab täiesti viltu.

Mingi aeg hakkas ta pidama ka seda Popop blogi. Ühtlasi ühines see ka Music Alliance Pact'iga. Opium Flirt saatis sinna oma loo "Parade in Chimes" 2010 suvel. Pärast minu lahkumist nimetatud kollektiivist otsustasin talle saata ühe loo, mida pidasin toona päris märkimisväärseks saavutuseks enda jaoks. Ja ta hea meelega lülitas selle loo nimega "Printsess ja Paaž" MAP ringlusse. Vahest saatsin talle ka muud uut, nt. proovisalvestust tulevase kontserdi promomiseks või uut singlit salvestatud uue süntesaatoriga.

Ta isegi kutsus mind kontserti tegema. Oli kord selline lokaal Tartus nagu Nälg. Seal aeg-ajalt toimus ka esinemisi ja millalgi 2011-12 oli juttu, et ehk võiks ma seal ka mingi esinemise teha. Seega mul oli uus plaat välja tulemas kevadel 2012 ja nii ma esinesingi seal aprill 14 kuupäeval.

See oli väga tore kontsert. Ma tegin neli lugu soojenduseks ja siis terve oma toonase luuperikontserdi. Inimesi oli nii umbes 30 ja oli selline mõnus jazz-kontserdilik atmosfäär. Tegin pärast kava lõppu ka paar vanemat lisalugu. Üks mu lemmik-kontserte. Üks klipp siin:



Ta vist oli kohal ka minu oktoobrikuu kontserdil Arhiivis, kus olid veel ka Ahto Külvet ja Janno Zõbin. Nii et mingis mõttes oli minu hiljutine kontsert Tartus nagu ajastu lõpp. Teatud kummitav dimensioon on tekkinud juurde. Eesti muusikaskeenet on tabanud märkimisväärne kaotus, aga tema panusele mõtlen ma kindlasti tagasi teatud tänutundega.

Sunday, October 25, 2015

Oktoobrikuu kontserdid - tagasivaade

16. oktoobri kontserti külastati päris vähe. Hea asi oli see, et tuttavaid nende väheste inimeste seas siiski oli. Vanemad käisid ka. Nii et pigem nagu selline glorifitseeritud peaproov siis. Märgin ära siis laulud, mis mängisin:

Improvisatsioon
Loodan, aga ei usu 
A Bit Dark 
Fading Shades 1012 
Ruby You're My Friend I Love You 
Theropodium 
Saatanaga voodis 
Plain Obstinacy 
Merkuurimürgitus kaevupõhjas 
Zen Spicebox
13/8 Theme from Miroshchenko
Le Savoir C'est Le Pouvoir

Foto: Ahto Külvet (FB)
Järgmine päev Tallinnas oli veider. FB sündmuses olid kutsed saadetud paljudele, aga reageerisid nii vähe. Samas mingeid inimesi lõpuks koha peal oli, aga täitsa suvaline kontingent tuli. Kõige rohkem meeldis publikule lugu "Ruby You're My Friend I Love You", kõige vähem vist "Merkuurimürgitus kaevupõhjas", mille ajaks oli enamik inimesi baari siirdunud ja aplaus oli kõige napim, justnagu seda tegel't polnukski. Selline üritus, kuhu kindla peale tulevad laupäeviti Kelmi teatud püsikunded, aga mida vist muude musafriikide seas on kuidagi raske promoda. Setlist:

Introduktsioon/Elektromehhaaniline äratuskell
Fading Shades 1012
Ruby You're My Friend I Love You
A Bit Dark
Zen Spicebox
13/8 Theme from Miroshchenko 
Merkuurimürgitus kaevupõhjas
Le Savoir C'est Le Pouvoir





Veelkord tänud Carolinale kutsumast Värske Rõhu sünnipäevale. Aivar Tõnso oli plaate mängimas ja ta nägi minu setti esimese paari loo jagu. Sealt tuligi ettepanek esineda Üle Heli festivalil. Nii, et kui ma aasta alguses mõtlesin, et millal ma kurat uuesti Tallinnasse esinema pääsen, siis lõpuks õnnestus teha mitte ainult üks, vaid ka kaks kontserti. Üle Heli festivali kontsert oli kõige parem.

Jim ja Maarja paraku palusid mul kolmapäeval lahkuda. Kui olin tol päeval Tallinnasse jõudnud, hõikas Carolina välja FB's, et tal on füüsilist tööd pakkuda ja maksab ka selle eest. Ta orgunnis mulle septembris öömaja ka ja ma helistasin talle, küsides, et kas ka seekord oleks võimalik majutada, tuleks siis hea meelega. Otsustasin kohe Tartu sõita ja nii sattusingi kaheks ööks tema uude majja, kus parajasti renoveerimistööd käivad. Viskasime koos pööningult liiva välja, mida oli palju. Reedel tagasi Tallinnas.

Alguses mõtlesin teha terve plaadi otsast lõpuni, aga siis sain aru, et see paneks ajakava liialt nihkesse ja on paar asja, mis lihtsalt ei tööta nii hästi kontserdil. Seega jätsin kaks viimast lugu plaadilt ära ja tegin pika instrumentaali, kolm esimest laulu, mis on kõik inglise keelsed, viienda laulu eesti keeles ja lõpetasin lühema instrumentaaliga. Tuli väga tugev kava ja publik oli ka väga vastuvõtlik. Kava nägi siis välja selline:

Plain Obstinacy
Fading Shades 1012
Ruby You're My Friend I Love You 
A Bit Dark 
Saatanaga voodis 
Theropodium

Foto: Jim, kes koos Maarjaga kohale tuli.
Foto: Evert Palmets, ülejäänud pilte tervest üritusest saab näha  siin

Saturday, October 24, 2015

Current Live Rig

Part of my setup last night at Von Krahl. Photo by Evert Palmets
Instruments:

Epiphone SG Electric Guitar
Jupiter Bass Clarinet (with Pasoana Mk2.1 Clarinet Pickup)
Prophet 08 Synthesiser
Yamaha Flute
Sonor Drums (+ Sabian Cymbals)

Effects & Signal Paths:
Boss RC20XL Loopstation
Guitar & Bass Clarinet -> Korg Kaoss Pad 2 (mic input for guitar and line-in for bass clarinet) -> Boss Harmonist -> Mic Input of Loopstation
Prophet 08 - > Doepfer Dark Energy Synthesiser -> Behringer VD Distortion -> Instrument input of Loopstation 

The Loopstation's output normally connects into the input of a noiseless direct box, supplied by venues when I play live and that in turn is connected to the PA system.

Wednesday, October 14, 2015

A Bit Dark saamislugu

Hetkel on küll vara mingeid järeldusi teha, aga paistab, et teised inimesed, kes uut plaati kuulanud juba on, peavad väljapaistvaimaks palaks justnimelt avalugu "A Bit Dark". Okei, järeldusi teen vaid kahe näite põhjal. Esiteks palus Ants Kohviradio ringlusse justnimelt seda laulu. Ja nüüd siis mängis Siim oma teisipäevases R2 indie-saates ka justnimelt seda lugu (ja hõikas välja ka esitluskontserdite nimekirja, suur tänu!). 

Kui ma olin aasta tagasi taas Lõuna-Euroopasse talvituma siirdunud, sai minu jaoks selgeks, et võib-olla kõlbab uuest salvestatud materjalist kuskile ehk vaid pool, seega kõigest ühe EP jagu. Ma olin just EP teinud ja kaht EP'd korraga ma parema meelega ei teeks, muidu on neid liiga palju võrreldes albumitega. Seega, kui ma tahtsin vältida olukorda, kus vähemalt poole muusika puhul võiks kahtlustada enesekordust või iseenese karikatuuriks moondumist, oli mingisugune suunamuutus vajalik.

Niipea, kui olin Itaaliasse jõudnud ja oma meile esimest korda avanud, tegi Valner ettepaneku kultuuriportaali jaoks arvustada Peaking Lights'i äsjailmunud uut plaati. Võtsin ette ja kuulasin. Jäin plaadi suhtes suhteliselt rahulolematule seisukohale, võrreldes sellega, kui head albumid olid 936 ja Lucifer. Minu arvustus kinnitab seda.

Võimalik, et Peaking Lights üritas popilikumat plaati teha. Mis pole iseenesest patuasi, sest ma olen ju ikkagi Dejavoodoo-perioodi Opium Flirdi taustaga mees ja eks minagi panin tähele igasugu märkusi, et Dejavoodoo oli liiga järsk äraminek instrumentaalmuusika-perioodi OF'ist. Dejavoodoo siiski omab väga meeldivat kõlapilti Andrese vokaalide kõrval, väga kenasti on tegelikult balansseeritud igasugused sündid ja elektroonika kitarride, puhkpillide jms pillidega. Cosmic Logic aga kaldus liiga tugevalt digitaalsemat sorti elektroonilise saundi poolele.

Tänavu Jaanuaris tuli mul mõte teha midagi sarnases stiilis. Mõtlesin, et miks mitte võtta see sama süntesaator-popilik rida ja teha seda kõlavärvidega, mis mulle meeldivad. Asendada digitaalsed sündid kitarride ja klarnetitega. Niimoodi ma otsustasingi kirjutada oma muusikalise vastuse Peaking Lights'ile, umbes nagu We're Only In It For The Money oli Frank Zappa muusikaline vastus biitlitele. Inglise muusiku Dirk Campbelli sõnul olevat parim sorti muusikakriitika justnimelt mingi uus muusikapala.

Genereerisin arvutis dub'iliku rütmi ja siis bassklarnetil korduva rifi ja nii oligi gruuv paigas. Siis sämplisin natuke süntesaatoriakorde (kuna mu Prophet oli muidugi Eestis, aga ma olin salvestanud arvutisse mõningad klahviakordid, mida võimalik sämplida, kui vaja). Laulu akordilise struktuuri ma panin paika kitarril (põhiosa akordid Cm, Gm, Ab-maj7 ja Eb-maj7), aga ka klaveril (keskel vahelduv osa ja lõpuosa akordid Ab-maj7 - Bb-maj7 - Gm7 - Dm7, kitarril mängin hoopis selliseid akorde: Ab-maj7 - Gm9 - C9 - Dm7/G).

Laulusõnad kirjutasin suhteliselt kiiresti. Esimene salm oli paigas niipea, kui mul laulu kirjutamise idee üldse tuli, aga ülejäänud sõnad kirjutasin Guido jaoks tema talus puude raiumise kõrvalt iPhone'i niipea, kui mul idee kuskil suunas liikuma hakkas. Laulusõnade teema haakub Peaking Lights'i suunamuutuse polariseeriva mõjuga kui ka üldse terve selle raskusega omaks võtta oma lemmikbändide suunamuutusi. Sel aastal on olnud indie-skeenes põhipolariseerja vist Tame Impala, aga mulle Currents meeldib ja ma olen omadega natuke hämaras justnimelt sellega, miks ma võtan omaks näiteks Tame Impala suunamuutust, aga mitte näiteks Peaking Lights'i oma.

Pärast esimest salmi tuleb sämplitud mellotroniflööt esitamas esimest instrumentaalset meloodiaosa. Pärast teist salmi esitan sama meloodia mellotroni brassi-sämpliga (alates aastast 2010 ma pole enam midi klahvpille kasutanud ja mellotroni saundfondid on ainuke erand, mida endale lubanud olen) ja elektrilise bassklarnetiga. Tellisin talve jooksul teise huuliku ja võtsin oma Pasoana helipea kaasa. Veebruaris sain võimaluse drillida auk huulikusse ja niipea, kui see tehtud oli, tegin puhkpillipartiisid uue plaadi esimese kolme laulu jaoks (kuigi Ruby laulu lisasin vaid selle nelja noodi üles-alla progressiooni keskel, ülejäänud puhkpilliosad olid salvestatud juba Eestis oktoobris). 

Puhkpille salvestamas veebruaris 2015.
Tehtud partiide seas oli ka teine instrumentaalne meloodiaosa loo lõpus, läbi kolme-osalise klarnetipartii loomise sai minu jaoks selgeks, et ma võin ükskõik mis bändi ette võtta žanriharjutamise eesmärkidel, aga mingil moel tuleb asi ikkagi omamoodi välja. Lõpuosas kostuva trummiosa sämplisin trummisalvestustest, mida mõtlesin oktoobris salvestada, juhuks, kui peaks tekkima idee midagi nendele trummidele peale teha. Trummide ja süntesaatorite salvestamine toona võimaldas mul seega uue plaadi jaoks võõrsil terve lugu põhimõtteliselt vaatet nullist üles ehitada.

Üsna kõnekas on Siimu kommentaar, et lugu on selline veider-pop. Selgitan siis, miks minu jaoks on muusikas teatud veidruse komponent oluline. Asi ei ole selles, nagu veider oleks olla kuidagi cool või et ma üritaks taga ajada mingit je ne sais quoi'd, mis ka Ariel Pink'ist paljutunnustatud geeniuse teeb. Tooksin välja kaks faktorit.

Ma olen alati leidnud, et kõige inspireeritumalt kõlavad minu arust justnimelt need lood, milles on mingisugune kiiks sees või midagi kergelt psühhootilist. Kui ma salvestasis "Zen Spiceboxi", siis minu soolo keskel on pigem teine võte, sest esimese võtte soolo oli selline mõnus ja selline kosmiline, aga ta ei veennud. Võtsin pilli uuesti kätte paar nädalat hiljem ja mõtlesin, prooviks sellise natuke hullumeelse soolo mängida. Ja see lähenemine töötas! Teise näitena tõstaks esile Rummo luuletuse deklameerimist "Paremas kosmogoonias". See kuidagi toimib väga hästi, kui friikluses on pauerit. Ehk teisisõnu, kui õnnestub loojana olla ekstreemne versioon iseendast.

Teine faktor on loojana oma piiratuste ärakasutamine. Mart Avi intervjuus Postimehele jäi kõige rohkem silma Mardi toonitamine, et tema varustus on kas odav või pidevalt rikkis. Mul võib olla selline arv instrumente, millega rahul olen, aga ka mul on puudusi. Paratamatult on mu vokaalimaterjal üsna piiratud. See nõuab teatud produktsioonilisi trikke kompenseerimaks. "The Dustbin of History" põhivokaali salvestasin tervetooni võrra madalamalt sisse kasutades Logicu Varispeed optsiooni. 

Varispeedida otsustasin ka oma "A Bit Dark" vokaali. Sama tehnikat kasutas Zappa oma eelmainitud "We're Only…" albumi salvestamise aegu. Tema vokaal oli veider, aga ta lihtsalt üritas produtsendina oma nõrkusi enda kasuks keerata. Kindlasti lähenes ta kogu protseduuri juures asjale temale omase huumoriga. Ja huumoriga lähenesin minagi.

Salvestasin kaks vokaali. Ühe tavakiirusel ja teise jaoks keerasin salvestuse minoorse tertsi jagu allapoole, ehk C-minoorist A-minoori. Ehk siis normal speed vocals ja hi-speed vocals. Aga Logicus panin träkkidele nimeks hoopis Normcore Speed Vocals ja Hipster-Speed Vocals. Tulemuseks mõnusalt dementne topelt-rida.

Lõpetuseks: kas ma teeksin terve plaadi sarnases stiilis? Võimalik, kui ma suudan mitte ainult piisavalt materjali sellises idioomis koguda, vaid ka täiesti töötava terviku luua. Hetkel aga olen rahul sellega, et mu uuel autoriplaadil on mitu eri suunda ja et ühe ja sama ketta peal on nii Glass-pärlimuusikaline instrumentaalpala "Plain Obstinacy" kui ka selline teistmoodi poplugu nagu "A Bit Dark". 

Tuesday, October 13, 2015

Tagasi Haral



Jim & Maarja võtsid minuga kuu alguses ühendust. Nad olid minemas Poola reisile ja nad tegid ettepaneku, et ma võiks housesit'i teha, kui nad ära on. Tulin siia juba nädal aega tagasi ja olen üksi olnud alates neljapäevast. Ega muud väga vaja teha olegi, kui et vaadata kanade ja partide järgi ja üldse, et asi oleks korras. Pühapäeval näiteks vahetasin gaasiballooni välja.

Elektrivool tuleb akudest, mida generaatori abiga laadida ja eks ma siis niimoodi olen ütleme tund päevas oma lugusid harjutanud. Paraku ütles Vermona võim üles, nii et harjutan luuperdamist kuidagi läbi kõrvaklappide. Aga prooviruum ise näeb Instagramis välja selline siis:





Monday, October 12, 2015

Indian Summer in Portugal

Nii, uus plaat on nüüd Bandcamp'is üleval.

Sunday, September 27, 2015

Värske Rõhu sünnipäevapidu

Reedel oli siis üks esinemine taas. Ajakiri Värske Rõhk on tänavu kümneaastane ning just hiljuti olid ka pidustused. Carolina kutsus mind reedesele people esinema. Seal loeti ka luulet, ning muusika osas esines veel üle aastate ansambel RasKatarsis, kes esines väga hästi, nagu nad polekski väga pikalt ära olnud. Neil oli ka külaline, mõnevõrra claireboucherliku olemusega poetess oma spoken wordi ja vokaaliefektidega.



RasKatarsis


Jim Ashilevi

Ansambel Eeter, kes esines enne mind. Stiil ambient techno kohtub folgilik laulmine. Keskel ka RasKatarsise külalisluuletaja. Päris uus bänd paistab olevat, kohati kõlasid hästi ja isegi kõhedaksvõtvalt, aga nende kava oli ikka päris pikk ja paraku kohati ka mõnevõrra tüütu.

Torti pakuti kah.


Kuna mul paluti mängida umbes pool tundi, siis valmistasin ette lühema kava. Tegin ainult ühe uue laulu tulevase plaadi pealt. Kokku tegin oma viis lugu. Publik, mille read olid küll natuke hõrenenud, nõudis lisalugu ja ma olin otsustanud selle juhu jaoks uuesti teha vana klassiku "Art Trip". Aga improviseeritud sektsioon arenes sisuliselt "Zen Spicebox" teiseks osaks. Alguses soolo undava bassinoodi peale, siis kõik kihid (k.a. süntesaatori-bassiliin plaadiversiooni pealt umbes 3:19) nullist ja trummimängu peale. Tulemus? Asi toimib küll kontserdi lõpu/lisaloona. Eelmine päev proovi tehes proovisin aga ühe teise (ja täiesti uue laulu) lõpusektsiooni teha. Instagramis on klipp sellest, kuidas too sektsioon üldiselt kõlab:


A video posted by @edmundhobe on




Kava:

Elektromehhaaniline äratuskell viiendast dimensioonist
1012 (uus laul)
The Dustbin of History
Tsivilisatsioon neab iseend (kitarriarranžeering E-mažooris)
Le savoir c'est le pouvoir

Lisalugu:
Art Trip/Zen Spicebox (Part 2)


EDIT 28. september: Pildid minust Värske Rõhu FB leheküljelt.